Otazníky kolem pleti
Staráte se o svou pleť? Teď nemyslím dokonalé nalíčení, i když i to je samozřejmě pro vaši profesi důležité. Pečujete o svou pleť? Dopřáváte jí to, co opravdu potřebuje? Prohlédnete si ji před tím, než na ni nakreslíte nějaký ten "obličej"? Vaše profese patří mezi psychicky velice náročné a stresující. Pracujete často ve velmi suchém prostředí, a to přispívá k tomu, že stále větší procento z vás má pleť suchou a citlivou.
Požádali jsme MUDr. Irenu Procházkovou v brněnského Studia 5R o odpověď na nejčastější otázky kolem pleti.
Ivana pracuje jako asistentka marketingového ředitele jedné počítačové firmy. Je jí teprve pětadvacet let, ale protože tráví celé dny v klimatizovaném prostředí, její pleť je suchá a citlivá. Jak by se o ni měla správně starat?
Pro suchou pleť je typická nízká produkce kožního mazu. Póry nejsou patrné, nevyskytují se komedony ani zánětlivé afekce. S postupujícím věkem se produkce kožního mazu dále snižuje, zhoršuje se přirozená obranyschopnost pleti a obvykle se zvyšuje její citlivost. Ivana by tedy měla už v tomto věku používat odpovídající kosmetické přípravky.
Na odličování a čištění doporučuji pleťové mléko nebo odličovací krém, v Ivanině případě bude vhodnější ten krém, protože její pleť je navíc citlivá. Skvělé jsou odličovací ubrousky, které v loňském roce uvedla na trh řada kosmetických firem. Výborné jsou také jenorázové čistící a peelingové masky. K dočištění by měla rozhodně použít pleťovou vodu bez alkoholu.
Až si bude vybírat pěstící krém, měla by si uvědomit, že její pleť potřebuje velmi dobrou denní ochranu především v zimě. Vhodné je vrstvení přípravků - podkladový krém na zimu mastnější, pak make-up rovněž s obsahem lipidů a nakonec pudr. I pleť je v zimě nutné obléci do několika vrstev, jinak zareaguje pálením a někdy až jehličkovitě bodavou bolestí ve tvářích. Na pleti, jakou má Ivana se často vytvářejí načervenalé skvrny, šupinkující se ložiska, snadno mohou vzniknout i červené žilky na tvářích a na nose.
Na noc doporučuji mastné regenerační krémy. Domácí kosmetickou péči může Ivana doplnit hydratačními a regeneračními maskami. Na vrstvení přípravků by neměla zapomínat ani na podzim, protože v tomto období je v důsledku zhoršených rozptylových podmínek spousta škodlivin, na které citlivá pleť reaguje. Také na jaře může mít větší problémy, protože její pleť může být citlivá na alergeny v ovzduší (pyly). Nejpříznivější pro takový typ pleti je léto - to by jí mohl na den stačit tónovací krém (krém a make-up v jednom) s dobrou hydratací. Později bude i ona potřebovat podklad - lehkou emulzi s obsahem lipidů a hydratačními složkami.
Velmi důležité je nezapomínat na citlivou pokožku v okolí očí. Na scuhé pleti je rychle objevují drobné vrásky. Ivana ve svém věku nemusí používat silné krémy proti vráskám, postačí lehké krémovité gely k zajištění dobré hydratace jemného okolí očí.
Ve všech časopisech se píše o tom, že není vhodné mýt obličej mýdlem a vodou. Ivana však má pocit, že když si neopláchne obličej vodou, je pořád špinavá.
Není chyba opláchnout obličej po odlíčení vodou, ale nepoužít následně pleťovou vodu. Voda je totiž složitým procesem upravována na pitnou, obsahuje nejrůznější minerály a látky, které citlivá pleť opravdu nemusí snášet. Proto se by měla po umytí používat vhodná pleťová voda. Ta má za úkol odstranit zbytky odličovadla, upravit pH pleti, dodat hydrataci a další specifické účinky - např. působit antibakteriálně, stáhnout póry, osvěžit, zklidnit podrážděnou pleť atd. podle typu pleťové vody.
Jak by měla Ivana při odličování postupovat. Vystačí s přípravky, o kterých jsme už mluvili, nebo by měla na oči používat něco jiného?
Nedostatečné odlíčení a očištění pleti snižuje nebo úplně znemožňuje následný účinek krémů, mnohdy velmi drahých. Odličování a čištění a volba správných přípravků jsou tedy velmi důležitým krokem v péči o pleť. Některé firmy nabízejí jeden typ odličovadla pro všechny typy pleti, ale myslím, že bude lepší, když si Ivana vybere přípravky speciálně určené pro suchou a citlivou pokožku.
Jak už jsem se zmínila nejrozšířenější jsou odličovací mléka a obvykle vyhovují většině typů pleti, pro Ivanu jsou vhodnější odličovací krémy.
A jak by měla postupovat?
Pomocí tamponu nanést obličovadlo na pleť a setřít. Potom pleť opláchnout vodou a nakonec otřít obličej ze středu do stran tamponem navlhčeným pleťovou vodou. Na vlhkou pleť pak může aplikovat krémy. Čištění pleti by se mělo provádět nejen večer, ale i ráno - po nočním odpočinku je na povrchu kůže spousta vyloučených látek, které je nutno odstranit.
Pro odličování očí by opravdu měla používat jen přípravky, které jsou k tomu určeny, jinak hrozí podráždění či poškození očí. Tampon napuštěný odličovadlem přiloží na několik vteřin na zavřená oční víčka, aby odličovadlo proniklo mezi řasy, pak oční make-up setře odshora dolů ve směru růstu řas, nikoli napříč. Zcela výjimečně lze použít jeden přípravek pro odličování pleti i očí, pak je to v názvu přípravku uvedeno, nebo je tato možnost popsána v návodu.
Už jsme se zmínili o tom, že suchá a citlivá pleť reaguje na každé roční období jinak. Je tedy nutné, aby si Ivana pořídila několik druhů pleťových krémů a měnila je podle ročního období?
Aktuální stav pleti ovlivňuje mnoho faktorů, jedním z nich je i roční období. Proto přípravky používané v létě nebudou zřejmě Ivaně vyhovovat v zimě. Zimu snáší její typ pleti špatně. Mrazivý vzduch je suchý, stejně jako vzduch ve vytápěných a klimatizovaných místnostech. Pleť pak snadno vysychá, jsou na ní patrné šupinky a červená ložiska. Proto tato potřebuje v zimě mastnější krémy a dobrou ochranu do mrazu. Naproti tomu třeba mastná pleť snáší zimu obvykle dobře, neboť jí vyhovuje v zimě se snižující produkce kožního mazu. Naopak v létě trpí nežádoucím leskem a vyšší pohotovostí k tvorbě hnisavých afekcí.
Každé roční období má svoje zvláštnosti - teplota vzduchu. vlhkost, přítomnost škodlivin či alergenů a různé typy pleti na ně reagují odlišným způsobem. Pokud si sama nevíte rady, zdatná kosmetička, která vaši pleť dobře zná, by vám měla pomoci vybrat pro každé roční období vhodný přípravek.
Jak dlouho může Ivana pleťové krémy používat? Memůže se stát, že si na ně její pleť po nějaké době zvykne? Kdy by měla změnit značku?
Není vhodné používat jeden krém celá léta. Obecně je možno říci, že po vypotřebování tří balení téhož krému je vhodné zvolit jiný přípravek. Potom, zhruba po 3-6 měsících používání jiného přípravku je možné se k oblíbenému krému vrátit. Přitom není zcela nezbytné zvolit i jinou značku, pokud jí zcela důvěřujete a máte ji v oblibě. Kosmetické firmy totiž pro určitý typ pleti zpravidla nevyrábějí jen jeden druh krému. Když to vezmete z druhé strany, byla by vlastně škoda používat stále ten samý přípravek, protože složení se neustále zdokonaluje.
Ivana je v zaměstnání plně vytížená. Pracuje přes do noci a hodně jezdí se svým nadřízeným na služební cesty. Po práci se snaží udržovat si kondičku a zdokonalovat se v angličtině. Nezbývá jí čas chodit pravidelně na kosmetiku. Projeví se to nějak na její pleti?
Velká zátěž, dlouhodobé pracovní vypětí, stres a chybějící odborná kosmetická péče se vždy na pleti projeví. Jakým způsobem a jak rychle, to závisí na mnoha faktorech, např. na typu pleti, její odolnosti, na Ivaniných kosmetických znalostech a dovednostech, na přípravcích, které doma používá a samozřejmě na kvalitě a odbornosti poskytovaných kosmetických služeb v salonu, o které přichází. Pro domácí ošetření pleti vřele doporučuji jednorázové pleťové masky řady Skinlite a Purederm.
Stresovaná pleť se může projevit nejrůznějším způsobem: předčasným vznikem vrásek, našedlou barvou bez jasu, zvýšením citlivosti, šupinkovatěním, rozšířením pórů, zvýšenou produkcí kožního mazu, vznikem bolestivých hnisavých afekcí atd. Dodat pleti chybějící energii a odstranit škodlivé působení stresu je pak velmi často dlouhodobá záležitost. Stres totiž negativně ovlivňuje činnost dalších orgánů a jejich nedostatečná či nesprávná funkce se na kůži projeví. Lepší je poškození zdraví stresem předcházet než léčit následky ať na těle či na duši.
Autor: Yveta Mazánková