Jak na problematickou pokožku, aneb účinný boj s akné!

Hlavní příčiny problematické pleti:

1. Hormonální nerovnováha

Nejčastěji se problémy s pletí objevují v pubertě jako důsledek hormonálních změn. Hormony stimulují větší tvorbu kožního mazu, což může komplikovat přirozený proces odstraňování odumřelých kožních buněk a způsobovat přemnožování bakterií na pokožce. To má pak za následek nadměrnou tvorbu pupínků a černých teček.

Hormonální výkyvy mohou ale stejným způsobem ovlivnit pleť také v dospělosti. Často se stav pleti zhorší během menstruace, po vysazení hormonální antikoncepce, v těhotenství nebo po porodu.

Doporučujeme proto používat produkty, které mají schopnost kontrolovat nadměrnou tvorbu mazu v mazových žlázkách, působí antibakteriálně a mají na pokožku zklidňující a léčivé účinky. Mezi aktivní složky, které pomáhají léčit a odstraňovat tyto problémy s pletí patří aktivní uhlí, zinek, niacinamid, kyselina salicylová.

Aktivní uhlí umí absorbovat přebytečný maz z povrchu pleti a vstřebávat nečistoty a chemické látky. Působí jako exfoliace, zabraňuje akné a redukuje černé tečky. Má antibakteriální, antivirové, antimykotické a antimikrobiální vlastnosti. 

Zinek vyniká svými zklidňujícími a protizánětlivými účinky. Podílí se na procesu dělení buněk a tím také hojení ran. Přispívá k udržení normálního stavu pokožky, vlasů a nehtů. Zinek také přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem způsobených volnými radikály.

Niacinamid redukuje hromadění melaninu, kožního barviva, ve vrchní vrstvě kůže, čímž pomáhá pigmentové skvrny zesvětlovat a sjednocovat tak tón pleti. Stahuje také rozšířené póry a snižuje produkci kožního mazu. Využívá se při léčbě akné vulgaris.

Salicylová kyselina ( BHA ) je bezpečná sloučenina, která účinně pečuje o mastnou a aknózní pleť a je vyhledávanou kosmetickou složkou, která napomáhá k odstraňování nadbytečného kožního mazu lépe než jiné přírodní látky. V kosmetice se často využívá jako exfoliant - pomáhá odstraňovat mrtvé buňky z povrchu pokožky a čistí pleť do hloubky. Účinně také zmírňuje podráždění a záněty pleti, proto je často využívána při léčbě akné a jiných kožních problémů ( lupy, seborea, lupenka). 

Naše tipy:

Skincyclopedia Sada tří pleťových sér na problematickou pokožku 3x15 ml

SKINCYCLOPEDIA Koncentrované pleťové sérum pro problematickou pleť, akné 2% kyselina salicylová + tea tree olej 30 mL

Purederm Čisticí okysličující O2 maska černé uhlí

2. Nevhodná péče o pleť

Dlouhodobé používání kosmetiky nevhodnou pro váš typ pleti. Hutné krémy, které mazové žlázy spíše dráždí, nemají ve vaší rutině co dělat. Stejně tak byste se měli vyvarovat komedogenní kosmetice, která ucpává póry, což je to poslední, co vaše problematická pleť potřebuje.

3. Faktory, které zhoršují projevy akné a problémy s pletí

Špatná strava: nevyvážený jídelníček dokáže výrazně přispět ke zhoršení stavu pleti. Proto byste měli dbát na jeho pestré složení, případně omezit příjem potravin s vysokým obsahem cukru a mléčné výrobky.

Kouření: dlouhodobé kouření má samozřejmě špatný vliv na vaše tělo zevnitř i zvenčí. Pleť se více zanáší a častěji se objevují pupínky i černé tečky.

Sluneční záření: na slunce byste rozhodně neměli chodit bez kvalitní UV ochrany.

Nehygienické kosmetické pomůcky: spočítejte si, jak často si čistíte štětce nebo houbičku na make-up a jak často se líčíte? Nezanášejte si zbytečně obličej a pomůcky pravidelně umývejte. 

Stres: bojovat proti stresu může být běh na dlouhou trať, nicméně i on je důvodem problémů s pletí. Proto se vyplatí naučit se vědomě relaxovat a najít si způsob, jak pravidelně stres odbourat.

Jak tedy správně pečovat o problematickou pokožku?

1. Čištění je základ!

Všechny nečistoty a přebytečný maz musíte odstranit z pleti opravdu každý den. Pro každodenní použití se skvěle hodí hloubkově čisticí gel na problematickou pleť Skincylopedia Čisticí exfoliační gel s 5% kyselinou glykolovou a zinkem, který čistí pokožku do hloubky, uvolňuje ucpané póry, odstraňuje z povrchu pokožky odumřelé buňky a vyrovnává barevný tonus pleti. Je šetrný k pokožce, bez nežádoucího vysušování.

Do své rutiny byste určitě měli zařadit i kvalitní čisticí masku!  Udělejte si alespoň jednou za týden chvilku pro sebe, zapněte si oblíbený seriál nebo přečtěte kousek knížky a mezitím nechte působit masku na problematickou pleť korejské značky Ariul 7 days s olejem tea tree. Nebo si dopřejte slupovací masku s detoxikačním účinkem značky Victoria beauty s aktivním uhlím.

 2. Hydratace a lokální péče.

Nezapomínejte, že i mastnou pleť musíte hydratovat. Když je totiž vaše pokožka vysušená, má tendenci se mastit o to víc. Proto vyzkoušejte hydratační krém na problematickou pleť Victoria beauty Vegan Hyaluron Hydra shot, který má lehkou texturu a nechá pleť volně dýchat.

Doporučujeme také vyzkoušet ucelenou kosmetickou řadu značky Victoria beauty Vegan Blemish out, která je určená pro problematickou a mastnou pokožku. Zbavuje pleť nečistot, reguluje tvorbu mazu v mazových žlázkách, zmírňuje projevy akné, prosvětluje nežádoucí skvrny a nedokonalosti pleti.

blemish-out